Od 29. března 2025 vstoupil v Chorvatsku v platnost nový Předpis o bezpečnosti námořní plavby (Pravilnik o sigurnosti pomorske plovidbe), který výrazně zpřísňuje pravidla pro pohyb plavidel v blízkosti pobřeží, koupališť a chráněných oblastí. Cílem je zvýšit bezpečnost plavby a zároveň lépe chránit mořské prostředí a pobřežní vegetaci, která bývá často ničena nešetrným kotvením a přivazováním lodí.
Koho se předpis týká?
Předpis se vztahuje na:
-
kapitány a posádky všech druhů plavidel,
-
provozovatele osobních vodních skútrů,
-
turisty pohybující se na paddleboardech a jiných malých plavidlech,
-
a obecně každého, kdo se účastní námořního provozu v chorvatských vodách.
Hlavní změny a omezení:
1. Zákaz přivazování k vegetaci a neoznačeným konstrukcím
Jedním z nejvýraznějších zákazů je přivazování lodí k pobřežní vegetaci, jako jsou stromy nebo keře, které jsou často poškozovány kotvením a lanovím. Dále je zakázáno přivazovat se k navigačním bójím, majákům nebo jiným námořním zařízením, pokud nejsou výslovně určeny k vyvazování.
2. Striktní zóny plavby podle délky plavidla
Plavidla nesmí vplouvat do oblastí příliš blízko břehu nebo organizovaného koupaliště. Vzdálenosti jsou nově přesně definované podle délky lodi:
-
Plavidla nad 30 metrů a hydroplány: minimálně 300 metrů od pobřeží nebo koupaliště.
-
Plavidla 15–30 metrů: minimálně 150 metrů od pobřeží / 100 m od koupaliště.
-
Plavidla do 15 metrů: minimálně 50 metrů od pobřeží nebo koupaliště.
Tato pravidla platí i pro paddleboardy, skútry a další menší plavidla.
3. Výjimky při vplouvání a vyplouvání
V určitých případech – např. při vjezdu do přístavu, kotvení nebo přistávání – může být povolen přístup blíže k pobřeží. V těchto situacích však musí plavidlo snížit rychlost na minimum, aby bylo schopné okamžitě manévrovat nebo zastavit.
4. Ochrana potápěčů
Plavidla a vodní skútry nesmí připlouvat blíže než 50 metrů od označeného místa potápění (například bóje s červenou vlajkou s bílým pruhem). Výjimkou jsou lodě, které potápěče přímo doprovázejí.
5. Kapitanáty mohou omezit nebo zakázat kotvení
Místní přístavní kapitanáty získávají větší pravomoci. Mohou dočasně či trvale zakázat kotvení v určitých oblastech – ať už z důvodu ochrany mořské fauny a flóry, nebo kvůli bezpečnosti provozu.
Proč je to důležité?
Tyto změny reagují na rostoucí tlak turistického provozu v letní sezóně, kdy dochází ke kolizím, nebezpečnému kotvení u pláží a devastaci podmořské vegetace (např. posidonie, která je chráněná a hraje klíčovou roli v ekosystému). Mnoho jachtařů také ignorovalo bezpečnostní pravidla v blízkosti plavců, čímž vznikalo reálné riziko zranění.
Co by měl udělat každý jachtař?
-
Seznámit se s novými pravidly ještě před vyplutím.
-
Respektovat zóny a nevplouvat do koupališť ani se nepřivazovat k bójím, stromům nebo jiným „improvizovaným“ místům.
-
Vždy se řídit aktuálními pokyny přístavní kapitanie.
-
Pokud si nejsi jistý, kde můžeš kotvit – raději použij bóji nebo kontaktuj místní autoritu.
Pokud pluješ v Chorvatsku, měl bys být na tyto změny připraven. Nejde jen o vyhnutí se pokutám – správné chování na moři je projevem respektu k přírodě i ostatním námořníkům.